Veřejné nákupy se zahraničními dodavateli


20. 01. 2022

online

Register

Event Information

Praktické zkušenosti s nákupem pro veřejný sektor za situace, kdy je dodavatelem společnost ze zahraničí. Webinář představí, jakým způsobem zakázku připravit, které místa zadání bývají pro zahraničního dodavatele problematická, na co se v komunikaci se zahraničním dodavatelem v procesu zadání zakázky připravit, a především jakým způsobem nastavit a následně prokazovat kvalifikaci zahraničního dodavatele.

Programme

Začátek: 13:00
časový rámec akce: 30 min

Moderuje: Miroslav Knob
Host: Ladislava Černá

  • Jak připravit zakázku s očekávanou účastí zahraničního dodavatele
  • Specifika smlouvy
  • Komunikace se zahraničním dodavatelem
  • Kvalifikace a její prokazování

Speakers

Miroslav Knob

In public procurement one must really know the law inside-out, says Miroslav Knob, who first put his legal education to use at the Office for the Protection of Competition for five years. He was involved in public procurement as an analyst and later as head of one of the departments responsible for its control. Since 2018 he has been working at OTIDEA as an administrator of public contracts, which he considers to be a superb field with the opportunity to be creative and to get concrete results along with others.

Register

Participant

Other


Fees and contact information

Událost je bezplatná - vyplňte, prosím, jenom registraci.

Kontakt:
Barbora Halfarová
E-mail: halfarova@proebiz.com
Tel.: +420 597 587 106
GSM: +420 601 168 896

PROEBIZ s.r.o.
Masarykovo náměstí 52/33,
Ostrava - Moravská Ostrava,
702 00, Česká republika

Back to Top
The Procurement Board works with open cookies. The reason for that is to make it possible to process the data that are necessary for the correct course and evaluation. Learn more about cookies and their settings HERE