KATALOGY JAKO NOVÁ PŘÍLEŽITOST


10. 03. 2020

Brno

eFi Hotel Brno, Bratislavská 234/52, 602 00 Brno-střed

Note: This event took place on 10. 03 . 2020!

Event Information

PRAKTIK ARÉNA je interaktivní workshop o novinkách a trendech v oblasti řízení firemního nákupu vedený formou moderované diskuze.

Katalogy umožňují úspory času a transakčních nákladů u opakovaných nákupů jak na straně nákupního týmu, tak u vnitřních klientů.

Pracovní workshop pro specialisty nákupu o příležitostech práce s interními katalogy. Diskuze o možnostech a dopadech jejich využívání pro automatizaci opakovaných nákupů. Základ diskuze bude tvořit trojice Zdeněk Pytlíček (innogy ČR), Martin Jonaštík (IKEA) a Jiří Cudlín (PROEBIZ).

Programme

Moderuje: Jana Vítová, Milan Kaplan

8:30 prezence

9:00 zahájení workshopu

Témata k diskuzi:

Umíme všichni nakupovat na eShopech?

Jaká je cesta od zásobování k samoobsluze? Co se hodí pro katalogový nákup a co už ne? Jaké jsou odlišnosti interních katalogů?

Koupit, pronajmout nebo udělat?

Proč a kdy interní katalog zavést? Naplnily se prvotní obavy? Na co všechno se ptát při výběru?

13:00 závěr workshopu

Speakers

Martin Jonastik

Martin Jonastik is an advocate of solutions for improving efficiency and reducing procurement process costs in procurement at the multinational concern IKEA. In his position of Procurement Compliance Specialist he focuses on the control and development of procurement procedures and routines. Currently he’s heading a project to launch a digital B2B marketplace. He’s been involved in the digitalisation and automation of procurement since 2009, when he took part in the implementation of eProcurement.

Zdeněk Pytlíček

Perhaps it’s a little surprising that Zdeněk Pytlíček, who has done everything in procurement from buyer to strategist, is currently involved in all types of procurement activity except actually buying. At Innogy he is currently concentrating on procurement legislation, processes and systems. For example, since last year they have been running a system that allows prequalification of suppliers which has resulted in significant savings in the construction of gas networks worth about €90 million a year.

Jiří Cudlín

He is involved in the preparation and implementation of the fourth generation of PROEBIZ, which backstage at the festival is known as PRO4, a project for the shared development of six compatible and interconnectable eSolutions to satisfy the digital needs of both public and corporate procurement. All solutions will feature high-speed data, mobile data support and full display responsiveness. Besides his professional work, his personal characteristics include a tendency to dry humour, the American ability to praise himself, and making goulash the Italian way.

Milan Kaplan

Marketing specialist, consultant and head of the PROEBIZ project, Milan Kaplan has frequently shared his experience at conferences in the Czech Republic, Slovakia and Poland. In the 1990s he founded NAR which specialized in marketing for industrial concerns. Subsequently, he began to develop and put into practice eBusiness technologies, such as using eAuctions for supplier selection and the digitisation of the procurement process. The PROEBIZ project is now the most widespread eAuction platform and a source of know-how throughout Central Europe.

Symbolický návrat ke kořenům je jedním z motivů profesní cesty Jany Vítové, která byla v roce 1990 vůbec prvním zaměstnancem firmy NAR marketing. Přestože po dvou letech odešla a začala podnikat, v roce 2007 přijala nabídku vrátit se zpět a od té doby úspěšně rozšiřuje řady uživatelů softwaru PROEBIZ. Je vedoucí konzultačního týmu neboli country manažerem pro Moravu, část východních Čech a Vysočinu.

Fees and contact information

Účastnický poplatek:
2 000 Kč bez DPH
každý další účastník ze stejné organizace 1 400 Kč bez DPH
Bankovní spojení: Raiffeisenbank
Číslo účtu: 6461639808/5500

Úhrada:
Bankovním převodem
Variabilní symbol: uvádějte své IČO
Specifický symbol: 20200310

Fakturace:
Po přijetí platby na účet zašle organizátor do 5 pracovních dnů fakturu - daňový doklad na e-mail účastníka uvedený při registraci. Účastník souhlasí se zasláním elektronické faktury na e-mail, který uvedl při registraci. Faktura je opatřena zaručeným elektronickým podpisem a splňuje veškeré náležitosti pro elektronické zasílání dokladů podle platných zákonů ČR a směrnic EU.

Kontakt:
Eva Kudelová
gsm: +420 702 263 580
tel.: +420 597 587 136
e-mail: kudelova@proebiz.com

NAR marketing s.r.o.
Masarykovo náměstí 52/33,
Ostrava - Moravská Ostrava,
702 00, Česká republika

Back to Top