UNIVERSITY AND PROCUREMENT CATALOG


27. 04. 2021

online

Register

Event Information

The largest Slovakian university has decided to simplify and streamline its procurement taking into account the on public procurement aiming at faster and more effective purchasing. To what extent can it meet similar requirements for launching a procurement catalog for about 3,000 internal users?

Programme

Start: 13:00
lenght: 60 min

Moderate by: Ivana Ondruchová + guests: Martin Dufala and Barbora Gregová UNIBA, Naďa Voráčová MUNI

  • a. Defining the goal of why UNIBA wanted to use the internal procurement catalog
  • b. Implementation procedure plus or minus month after month
  • c. What problems had arisen; what issues had to be resolved in the process?
  • d. To what extent does the result after the first seven months corresponds with the set goal?
  • e. Recommendations for future users of "internal e-shops"

Speakers

Martin Dufala

Absolvent Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Veřejným zakázkám se věnuje od roku 2013, začal na "eurofondových" zakázkách pro příjemce NFP (nevratný finanční příspěvek). Od roku 2019 působí jako vedoucí Oddělení centrálního řízení zakázek Univerzity Komenského v Bratislavě, která je největší univerzitou na Slovensku. Ve volném čase rád jezdí na kole a vyhlašuje zakázky v DNS.

Barbora Gregová

Absolvovala Fakultu elektrotechniky a informatiky na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě, během které začala pracovat v call centru na Univerzitě Komenského v Bratislavě jako technická podpora. Následně se stala správcem několika celouniverzitních aplikací pro desítky tisíc uživatelů. Od roku 2020 je správcem systému Marquet firmy PROEBIZ.

Naďa Voráčová

She was there in 2010 when Masaryk University in Brno switched to digital procurement and introduced dynamic purchasing systems. Today, Naďa Voráčová is Manager of Public Procurement at the University Rectorate where she is always looking for new solutions. In recent years, she has been working on supplementing DPS with framework agreements, on tenders using electronic catalogues, and on introducing an internal e-shop for the complete digitalisation of central purchasing.

Ivana Ondruchová

A specialist who looks at eAuction issues in both corporate and public procurement through the lens of a professional administrator and trainer, Ivana has acquired her experience at NAR marketing, where she assists clients of the PROEBIZ project to resolve the most complex eAuction cases.

Register

Participant

Other


Fees and contact information

The event is free of entry.

Contact:
Barbora Halfarová
E-mail: halfarova@proebiz.com
Tel.: +420 597 587 106
GSM: +420 601 168 896

PROEBIZ
Masarykovo náměstí 33
702 00, Ostrava
Czech Republic

Back to Top