AUKČNÍ SPECIALISTÉ


17. 06. 2021

online

Note: This event took place on 17. 06 . 2021!

Event Information

Aukční specialisté je stream, při kterém vybraní a úspěšní administrátoři sdílí své aukční know-how a zkušenosti s různými typy aukcí a elektronizací tenderingu. V půlhodině zazní názory dvou nákupních manažerů a jejich pohledy na to, kdy použít aukce, případně jaký typ.

Programme

Začátek: 10:00
časový rámec akce: 30 minut

Moderuje: Milan Kaplan, hosté: Roman Riedl, Slovenské elektrárne, a.s., Peter Čambál, Slovenské elektrárne, a.s.

  • 1) Aukce v procesech tenderingu
  • 2) Zkušenosti s různými typy aukcí
  • 3) Aukce a dodavatelé
  • 4) K jakým nákupům se aukce hodí
  • 5) Kolik je potřeba času ke zvládnutí práce s aukcemi

Speakers

Peter Čambál

A working knowledge of procurement categories and cost analysis are, according to Peter Čambál, important procedures and tools in procurement, in which has been working for over twelve years. Since 2015 he has been Manager of Tenders at Slovenské Elektrárne, where he is directly involved in the transformation of procurement from tactical to strategic. He is considered to a pioneer of applying Design to Cost (DTC) methodology at SE. In addition to his home turf of Slovakia, he has also worked in Russia, at Enel Russia from 2013 to 2015 as DTC Manager.

Roman Riedl

Po skončení FEI STU pracuje ve Slovenských elektrárnách. Profesí původně energetik, který se nechal zlákat prací v nákupu, kde se z nákupčího vyprofiloval na člena útvaru podpory veřejných zakázek. Má na starosti systémy pro zadávání veřejných zakázek a je zanícený pro elektronizaci.

Milan Kaplan

Marketing specialist, consultant and head of the PROEBIZ project, Milan Kaplan has frequently shared his experience at conferences in the Czech Republic, Slovakia and Poland. In the 1990s he founded NAR which specialized in marketing for industrial concerns. Subsequently, he began to develop and put into practice eBusiness technologies, such as using eAuctions for supplier selection and the digitisation of the procurement process. The PROEBIZ project is now the most widespread eAuction platform and a source of know-how throughout Central Europe.

Fees and contact information

Událost je bezplatná - vyplňte, prosím, jenom registraci.

Kontakt:
Barbora Halfarová
E-mail: halfarova@proebiz.com
Tel.: +420 597 587 106
GSM: +420 601 168 896

PROEBIZ
Masarykovo náměstí 33
702 00, Ostrava
Česká republika

Back to Top