AKO SA VYFARBILA NOVELA


27. 7. 2021.

online

Registrirajte se

Info

Braňo Šarmír a jeho hostia Ľubo Kubička z Ministerstva vnútra SR, Ján Kapec z advokátnej kancelárie Havel & Partners a Michal Garaj z hlavného mesta Bratislavy o novele zákona o VO a o obstarávaniach v susedných štátoch EU.

Program

Začiatok: 13:00
časový rámec akcie: 30 min

Moderuje: Branislav Šarmír, hostia: Ľubomír Kubička, Ján Kapec a Michal Garaj

  • Rozhovor, v ktorom bude pro hostí nevyhnutné reflektovať na posledný vývoj plus prijaté rozhodnutia spojené s novelou zákona o VO a prípadne ich komentovať, vysvetľovať a glosovať.

Predavači

Michal Garaj

He was offered a job in public procurement on his way to Spain, from where Michal Garaj focused on competition for the Slovak Public Procurement Office (PPO). He succeeded in this area and began to address objections in review procedures. Later he was called to the Council of the PPO, where he helped with second level decision-making. After six and a half years he was "transferred" to the team of the Mayor of Bratislava, Matúš Vallo. Since earlier this year he has headed the Public Procurement Department, where he strives to get the highest added value possible.

Branislav Šarmír

Branislav Šarmír graduated from the Faculty of Business Management at the University of Economics in Bratislava. Since starting his career in 1996, he has worked in large corporations such as EuroTel (currently Telekom), UPC, VUB and IBM Slovakia in various executive positions in marketing, sales and client services. He has been professionally dedicated to public tenders and procurement for eight years. He currently works at obstaráme, s.r.o. (Public Procurement Slovakia), where he is engaged in providing services for public procurement and corporate purchasing.

Ján Kapec

Ján Kapec se specializuje zejména na veřejné zakázky, PPP projekty, právo stavební a právo nemovitostí, soudní spory a správní právo. V rámci své praxe v oblasti veřejného práva poskytuje právní poradenství jak zadavatelům při přípravě a organizaci veřejných zakázek v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, tak i zájemcům a uchazečům při přípravě nabídek, jejich zastupování v rámci využití revizních postupů při vyjednávání a uzavírání smluv nebo při poskytování právních stanovisek. Podílel se na mnoha významných veřejnoprávních a PPP projektech realizovaných na Slovensku a v této oblasti se věnuje také přednáškové a publikační činnosti.

Ľubomír Kubička

After graduating in Law from Bratislava University and working for ten years in business and civil law, Ľubomír made the dramatic leap to public procurement and deals with entering public tenders. He deals with the implementation of public tenders and also does consultation work helping candidates for public tenders. In any spare time that he still has, he fights with the nonsense that surrounds us.

Registrirajte se

Kontakt osoba

Ostali


Cjenik i kontakt

Webinár je zdarma. Vyplňte, prosím, len registráciu.

Kontakt:
Barbora Halfarová
E-mail: halfarova@proebiz.com
Tel.: +420 597 587 106
GSM: +420 601 168 896

PROEBIZ
Masarykovo náměstí 33
702 00, Ostrava
Česká republika

Back to Top