PROCUREMENT DICTIONARY vol.2


23. 02. 2021

online

Pozor: Tato akce se již uskutečnila 23. 02 . 2021!

O akci

The dictionary we are going to present is different from all those already published as it primarily builds on practice and experience of the experts in procurement field. It unifies the terminology and interpretation of individual terms that are supplemented by specific experiences and approaches of many professionals, who are representing many disciplines across Europe, multiplying its added value.

Program

Moderated by: Jan Hirsh Start: 13:00, lenght: 30 min

ABC Analysis

Analysis of suppliers, purchasing items or inventory, serves as a basis for managing suppliers. It divides items (suppliers, purchasing and stock items into three groups depending on the weight of the item when financing the purchase or stock). The ABC analysis divides individual commodities, suppliers and items into three categories according to their importance.

  • Category A: (vital few) key / strategic / valuable items of critical importance are 5% of items that account for 80% of purchasing turnover.
  • Category B: (supplementary) intermediate items 15% of the items, which make up are 15% of the sales turnover.
  • Category C: (trivial many) a large number of low value items, probably with a low purchase volume and with a refund option, representing around 65-80% of the items making up 5% of the sales turnover.

Supplier management

Supplier Management is a purchasing model that is based on the assumption that suppliers are to be managed similarly to their own employees, i.e. selected, tasked, motivated, evaluated and rewarded.

E-procurement

E-procurement is the electronic provision of procurement including not only basic purchasing operations, but also a range of other related ICT support activities.

Přednášející

Dmitry Shubenko

Kvalifikovaný sourcing a procurement manažer, který pracoval hned v několika zemích a sférách podnikání, pro firmy jakými jsou Schneider Electric, Swedbank, Societe Generale, a Sberbank Europe. Zde byl zodpovědný za celou oblast procurementu a nákladového managementu. Má zkušenosti s tvorbou nákupní organizace a to od samotných základů, s vývojem a prací v turbulentím prostředí a s dosahováním synergického efektu na úrovni skupin.

Peter Majtán

Absolvent Ekonomické univerzity v Bratislavě. V rámci absolventského programu, aktuálně známého jako Growww, začal svoji kariéru ve společnosti SLOVNAFT. Postupně rozvíjel své zkušenosti v oblasti nákupu služeb, projektového nákupu a nákupu údržby (MRO). Momentálně působí na pozici manažera nákupu pro Flagship SLOVNAFT (SR, CZ, AUT, POL) v rámci skupiny MOL. Je velký zastánce moderního nákupu s důrazem na lidský přístup a analytické myšlení. Motivací je být lepší. Motto: „Push the sky away“ Nick Cave.

Jan Hirsch

Honza sbírá zkušenosti z mezinárodního nákupu a logistiky již od roku 1995. Vedl nákupní týmy v menších i větších společnostech jako např. Unipetrol nebo KUKA. Věnuje se projektům v procesním řízení, mapování a analýze, zlepšování procesů, předávání zkušeností, lektorské činnosti, překladům, vzdělávání v osobním rozvoji a také vlastnímu B2C projektu. V posledním jmenovaném spojuje svou oblibu v dobrém pivu a plnění tvůrčí touhy v grafice. Žije v malé vesničce v Krušných horách a nejraději se po nich prochází s partnerkou a se psem. Hraje na basu a zpívá v thrashmetalové kapele. Mimo jiné má také rád Pratchetovu Zeměplochu, její postavy a příběhy.

Ceník a kontakt

The entry is free of charge

Contact:
Renáta Mecová
E-mail: mecova@proebiz.com
Tel.: +420 597 587 106
GSM: +420 775 179 066

PROEBIZ
Masarykovo náměstí 33
702 00, Ostrava
Czech Republic

Back to Top