Novinky


Webom proti korupcii

10ŘÍJ

Webom proti korupcii

10. 10. 2014 16:28 Jan Šlachta

Štát začne v zime obchodovať cez elektronické trhovisko. Vládny eBay má odstrániť klientelizmus a vopred dohodnuté kšefty.

Revolúcia v štátnych obchodoch alebo fiasko za milióny eur. Najneskôr od januára by mali všetky ministerstvá, nimi riadené organizácie, štátne podniky a samospráva nakupovať tovary a služby elektronicky cez trhovisko – štátny eBay. Systém by mal zrýchliť verejné obstarávanie, znížiť mieru korupcie a tlačiť ceny nadol. Pokus ministerstva vnútra o nové pravidlá by mohol v hospodárení štátu priniesť taký pozitívny posun, ako naposledy povinné zverejňovanie zmlúv za vlády Ivety Radičovej. Ak však narazí na odpor politických nominantov Smeru-SD, starostov a nezáujem dodávateľov, bude jeho príbeh celkom iný. „Najväčšie riziko trhoviska je, ak sa na ňom nebude nič ponúkať. V takom prípade nebude fungovať,“ hovorí Tatiana Behrová, poradkyňa ministra vnútra, zodpovedná za celý projekt.

Čo je eBay

Najskôr treba pripomenúť, ako sa v súčasnosti nakupuje za verejné peniaze. Obec XY potrebuje kancelársky papier. Chce dať zarobiť firme miestneho šéfa politickej strany. Keďže starosta musí formálne dodržať zákon o verejnom obstarávaní, na výber dodávateľa si zvolí metódu prieskum trhu. Osloví miestneho šéfa strany a firmy jeho dvoch kamarátov. Sú vopred dohodnutí tak, aby z prieskumu ako víťazná vyšla ponuka „želaného“ podnikateľa. Lokálne väzby a dohadzovanie zákaziek pre spriaznených dodávateľov má pretrhnúť práve eBay. Fungovať bude ako aukčný portál pod názvom Elektronický kontraktačný systém. Na webe EKS.sk budú štátne inštitúcie a samospráva uskutočňovať obchody cez elektronické aukcie. „Štát bude nakupovať tovary a služby v hodnote od tisíc do 134-tisíc eur, ostatní do 207-tisíc a bežné stavebné práce do 5, 2 milióna eur,“ opisuje T. Behrová. Ak bude obec XY v budúcnosti potrebovať kancelársky papier, musí zavesiť oznam na web EKS. Ten rozpošle e-mail všetkým registrovaným dodávateľom, ktorí vedia papier zabezpečiť. Uchádzači vzápätí na EKS oznámia, za koľko ho dodajú, a začnú medzi sebou súťažiť, kto ponúkne nižšiu cenu. Online aukcia prebieha anonymne, objednávateľ sa zverejní až na konci, mená súťažiacich nepozná. Ak je medzi nimi aj firma miestneho šéfa politickej strany, známosti jej nepomôžu. Systém automaticky zoradí najlepšie ponuky a vygeneruje zmluvu. „Celkom sa zmení klíma, čo sa týka špekulácií. Ak sa objednávateľ dohodne s dodávateľom, musí sa zmieriť s tým, že sa nájde tretí panáčik, ktorý dodá tovar lacnejšie,“ očakáva T. Behrová.

Neistý Robert Kaliňák

Pokus naštrbiť roky zaužívaný model založený na známostiach a politických konexiách už stihol vyvolať nevôľu. Najprv potichu v parlamente pri schvaľovaní zmien, keď poslanci, ktorí sú aj starostovia či primátori, po parlamentných chodbách nadávali, že im minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) siaha na ich právo „rozdeľovať a panovať“. Bolo by naivné si myslieť, že snaha o transparentnejšie obstarávanie prispela k porážke Roberta Fica v prezidentských voľ bách. V politických kuloároch sa však šírila informácia, že keď sa Smer-SD po prvom kole pýtal svojich ľudí na nízku volebnú účasť, z východného Slovenska prišla odpoveď v štýle „načo budeme pomáhať veľkej politike, keď nám chcete rušiť kšefty“. Napokon, aj samotný minister R. Kaliňák si krátko po voľbách zvolal novinárov na neformálne stretnutie, kde im tlmočil svoje pochybnosti, či štátny eBay vôbec spustiť. Akoby si testoval ich reakciu pre prípad, že celý projekt zruší. R. Kaliňák vtedy zauvažoval, či elektronické trhovisko nebude pridrahé: „Slovensko má pomerne bohatú históriu rôznych systémov, ktoré reálne nikdy poriadne nefungovali. Neradi by sme doniesli ďalší.“ Tender na vybudovanie a prevádzku trhoviska vyhralo konzorcium firiem Anasoft, Slovak Telekom a TASR. Náklady sú zhruba 20 miliónov eur na osem rokov. Cenu vtedy kritizoval aj opozičný poslanec Miroslav Beblavý, ktorý dával za príklad Českú republiku. Tam si podľa neho štát prenajíma päť súkromných portálov na rovnaké účely a lacnejšie. V Českej republike štát skutočne rozdal päť koncesií na prevádzku trhovísk. Na druhej strane, po dva a pol roku využíva len dve, ktoré si rozdelili trh. Navyše, od prvého januára 2015 spúšťa Národný ekonomický nástroj (NEN), ktorý bude povinný pre obstarávania týkajúce sa eurofondov. Je to obdoba slovenského vládneho eBayu. _„Keď spočítate náklady na český NEN, prevádzku doterajších trhovísk, bude celá elektronizácia obstarávania stáť viac-menej rovnako ako na Slovensku,“ vypočítava český expert na elektronické aukcie Miloslav Kaplan.

Úspory len z krištáľovej gule

M. Kaplan je riaditeľom spoločnosti NAR marketing, ktorá v Česku, na Slovensku, v Poľsku a Nemecku poskytuje know-how na elektronické aukcie. Spolu s kolegami vypracoval analýzu ich používania v českých a slovenských mestách. Jej výsledky môžu naznačiť, aký prínos by malo trhovisko pre štátnu správu a samosprávu, ak by sa zavedenie podarilo. Celkovo oslovili 48 miest, z toho šestnásť slovenských. Až 98 percent z nich sa v ankete vyslovilo, že elektronické aukcie priniesli úsporu. Napríklad šéf oddelenia verejných obstarávaní hlavného mesta Bratislava Stanislav Rumann uviedol, že úspory v niektorých súťažiach dosiahli až 70 percent: „Mali sme napríklad e-aukciu, kde firmy začali na sume 4, 8 milióna eur a vysúťažená cena padla na 1,2 milióna.“ Ministrova poradkyňa T. Behrová konštatuje, že dopredu sa úspory získané vďaka eBayu vyčísliť nedajú: „To by bolo ako veštiť z krištáľovej gule.“ A opäť pripomína, že úspech závisí od toho, či sa firmy na trhovisku zaregistrujú a budú ochotné súťažiť. Ak sa na ňom nenájde dodávateľ, štát alebo samospráva budú môcť elektronickú aukciu obísť a vybrať si firmu rovnako ako doteraz.

Najväčšie riziká

Web elektronického trhoviska EKS.sk funguje od júla tohto roka. Odvtedy sa naň mohli registrovať podnikatelia, ktorí chcú obchodovať so štátom. Stačí, ak sa zapísali na Úrade pre verejné obstarávanie, zaplatili 66 eur a priložili doklady, že nedlhujú na daniach a poistnom. V súčasnosti je na EKS.sk 887 dodávateľov a 759 registrovaných objednávateľov. Momentálne testujú obchody, aby odstránili nedostatky. V decembri, prípadne v januári R. Kaliňák odštartuje ostrú prevádzku. Aké sú riziká? Hneď niekoľko ich vidí Peter Kunder z Aliancie Fair-Play, ktorý sa zaoberá verejným obstarávaní. Jedným z problémov môže byť blacklist, na ktorý sa môžu dostať súkromné spoločnosti, ak dostanú najmenej od dvoch obstarávateľov tri negatívne referencie. „Je to elegantný spôsob, ako vyradiť konkurenta,“ mieni P. Kunder.

Hoci má byť všetko online, verejnosť nebude mať podľa neho na EKS.sk prístup ku všetkým dátam. To znamená, že ak budú v niektorej oblasti fungovať kartely, verejná kontrola ich podľa P. Kundera bude mať problém zachytiť. Okrem toho, správcom nového elektronického trhoviska nebude nezávislá inštitúcia, ale ministerstvo vnútra, aktuálne na čele s Robertom Kaliňákom, ktoré v minulosti dostalo pokuty za netransparentné obstarávania, pripomína P. Kunder. Najväčším rizikom pravdepodobne zostáva nevôľa tisícok verejných obstarávateľov vzdať sa doterajšej praxe, ktorá vo väčšej miere umožňuje netransparentne míňať verejné zdroje. Stačí spomenúť na krach informačného systému daňovej správy za minulej vlády. Bývalý šéf daniarov Miroslav Mikulčík tvrdí, že do veľkej miery zaň môže bojkot systému, ktorý by pretrhol lokálne väzby a zúžil priestor na podvody s DPH, zo strany podriadených úradov. Samozrejme, môže ísť o obranu úradníka, ktorý bol neskôr pre problémy so systémom trestne stíhaný. Nedá sa však vylúčiť, že odpor úradov mal na neúspechu celého projektu naozaj svoj podiel.

20 mil. € by malo stáť vytvorenie a prevádzka vládneho eBayu.

Autor: Zuzana Petková, TREND.sk

Back to Top
PROEBIZ pracuje s otevřenými cookies. Umožnují mu zpracovávat data, která jsou pro správný průběh a vyhodnocování nezbytná. O cookies a jejich nastavení se dozvíte VÍCE ZDE