Commodity Strategy - rerun


17. 08. 2022

online

Pozor: Táto akcia sa už uskutočnila 17. 08 . 2022!

O akcii

CATEGORY MANAGEMENT is the strategic management of procurement processes and is based on the division of commodities for procurement into categories depending on the degree of importance, availability and risk. It is a systematic, disciplined approach to managing a category as a strategic business unit. How should each type of category and its suppliers be approached? How should a bespoke procurement strategy be set up that reflects the market conditions for a given commodity? Category management as a royal discipline among procurement strategy management models.

Program

Start: 13:00
Lenght: 60 min

Moderate by: Jan Hirsch + guests: Jacek Jarmuszczak, Marcin Zborowski

Commodity Strategy

  • What does a commodity strategy actually mean?
  • Is a category the same as a commodity?
  • How often should it be done?
  • What inputs are needed for its creation? What factors affect it?
  • Recommended tools and methods
  • How to measure implementation success

Prednášajúci

Marcin Zborowski

Marcin has 18 years’ experience in various purchasing functions. 17 years in Royal Philips/Philips Lighting/Signify – a company undergoing severe restructurings and technological revolutions over all those years. He has been purchasing manager in Thule Poland since January 2020. He enjoys sharing knowledge and observations from his ongoing procurement journey as well as learning from others during procurement conferences and forums.

Jacek Jarmuszczak

Tréner a praktik pre nákupné vyjednávanie a optimalizáciu dodávateľského reťazca, znižovanie nákladov a vyhýbanie sa nákladom, s pätnásťročnými medzinárodnými skúsenosťami vo vedení dodávateľských reťazcov. Jacek bol manažérom kategórií pre profesionálne služby a IT v Carlsbergu a aktuálne pracuje na obdobnej pozícií v spoločnosti Nextbuy, kde vedie jednania s kľúčovými dodávateľmi spoločnosti a uľahčuje proces výberu dodávateľov.

Jan Hirsch

Jan sbírá zkušenosti z mezinárodního nákupu a logistiky již od roku 1995. Vedl nákupní týmy v menších i větších společnostech jako např. Unipetrol, KUKA a BLANCO. Věnuje se projektům v procesním řízení, mapování a analýze, zlepšování procesů, předávání zkušeností, lektorské činnosti, překladům, vzdělávání v osobním rozvoji a také vlastnímu B2C projektu. V posledním jmenovaném spojuje svou oblibu v dobrém pivu a plnění tvůrčí touhy v grafice. Žije v malé vesničce v Krušných horách a nejraději se po nich prochází s partnerkou a se psem. Hraje na basu a zpívá v thrashmetalové kapele. Mimo jiné má také rád Pratchetovu Zeměplochu, její postavy a příběhy.

Cenník a kontakt

The entry is free of charge

Contact:
Zuzana Kawuloková
E-mail: kawulokova@proebiz.com
Tel.: +420 597 587 106
GSM: +420 723 982 664

PROEBIZ
Masarykovo náměstí 33
702 00, Ostrava
Czech Republic

Back to Top
Procurement Board pracuje s otvorenými cookies. Umožňuje mu spracovávať dáta, ktoré sú pre správny priebeh a vyhodnocovanie nevyhnutné. O cookies a ich nastavení sa dozviete VIAC TU