BIG DATA AND PROCUREMENT


23. 06. 2021

online

Registrovať sa

O akcii

Experiences, examples and demonstrations of the use of data, offered by one of the most influential data specialists in Central Europe, Rada Delina, a data advisor to major institutions, companies, who is currently teaching at the Technical University of Košice.

Program

Moderator: Jan Hirsch, guest: Radoslav Delina
Start: 10:00, lenght: 45 min

  • a. Find out about the extraordinary increase in accuracy and efficiency that we bring to procurement with such data support.
  • b. Learn about the opportunities to compare the conditions of setting up tenders according to past data and information from the market.
  • c. Gather a quick evaluation of possible errors in tender settings and risk monitoring.
  • d. Understand the possibilities of improving the use of market research and suppliers.
  • e. Discover the influence of data on decision-making and explore how to improve the process of using data feedback.
  • f. And finally look into the opportunities provided by cooperation in the development of data services, data know-how and data-oriented education.

Prednášajúci

Radoslav Delina

Expert v oblasti využívání umělé intelegence na zpracování velkých dat. Participuje na několika mezinárodních projektech zaměřených na přípravu datových výstupů pro další analýzy vyhodnocování ekonomických nebo finančích rizik. Současně působí jako korespondent evropské iniciativy Evropské komise – eBusiness w@tch, eWork, e-Skills For The 21st a další.

Jan Hirsch

Jan sbírá zkušenosti z mezinárodního nákupu a logistiky již od roku 1995. Vedl nákupní týmy v menších i větších společnostech jako např. Unipetrol, KUKA a BLANCO. Věnuje se projektům v procesním řízení, mapování a analýze, zlepšování procesů, předávání zkušeností, lektorské činnosti, překladům, vzdělávání v osobním rozvoji a také vlastnímu B2C projektu. V posledním jmenovaném spojuje svou oblibu v dobrém pivu a plnění tvůrčí touhy v grafice. Žije v malé vesničce v Krušných horách a nejraději se po nich prochází s partnerkou a se psem. Hraje na basu a zpívá v thrashmetalové kapele. Mimo jiné má také rád Pratchetovu Zeměplochu, její postavy a příběhy.

Registrovať sa

Účastník

Ďalšie


Cenník a kontakt

The entry is free of charge

Contact:
Zuzana Kawuloková
E-mail: kawulokova@proebiz.com
Tel.: +420 597 587 106
GSM: +420 723 982 664

PROEBIZ
Masarykovo náměstí 33
702 00, Ostrava
Czech Republic

Back to Top